İnternetten görsel kaldırma ile ilgili emsal Yargıtay kararı

İnternetten görsel kaldırma ile ilgili emsal Yargıtay kararı

FSEK'in 86/2-1 m. uyarınca resmin yayınlanması için izin alınmasının gerekmediğini savunarak, davanın usul ve esastan reddini istemiştir.

"FSEK'in 86/2-1 m. uyarınca resmin yayınlanması için izin alınmasının gerekmediğini savunarak, davanın usul ve esastan reddini istemiştir. Mahkemece iddia, savunma, toplanılan deliller ve tüm dosya kapsamına göre, davacıya ait fotoğrafın davalıya ait internet sitesinde yayınlandığının tespit edildiği, fotoğrafın, üzerinde yer alan erken rezervasyon ilanları için reklam amaçlı yayınlandığı, her ne kadar davalı tarafça FSEK'in 86/1-1 m. gereğince memleketin siyasi ve içtimai hayatında rol oynayan kimselerin resimlerinin yayını için iznin gerekli olmadığı savunulmuş ise de, anılan madde ile sınırsız kullanımın kast edilmediği, topluma mal olmuş kişilerin fotoğraflarının ancak, kamu yararı bulunması ve güncel olaylarla bağlantılı olması kaydıyla, kamunun haber alma hakkı çerçevesi içinde kullanımının söz konusu olabileceği oysa, profesyonellik dışında ve tamamen özel yaşam alanında kalan konularda da tıpkı diğer bireyler gibi hukuki korumadan yararlanma hakları bulunduğu, davaya konu fotoğraf güncelliği olan bir haber eşliğinde değil tamamen reklam amaçlı kullanıldığından FSEK'in söz konusu maddesi kapsamında bir kullanımın söz konusu olmadığı, kullanımın davacının kişilik haklarını ihlal ettiği gibi, davalının fotoğraf üzerinden haksız kazanç sağlamasına imkan verdiği, davalı tarafça görev itirazında da bulunulmuş ise de, fotoğrafların izinsiz yayınlanmasının FSEK'in 86. m. aykırılık oluşturup, uyuşmazlığın mahkemenin görevine girdiği ve ihlalin internet üzerinde gerçekleşmiş olmasının göreve bir etkisinin bulunmadığı gerekçesiyle, davanın kabulüyle davacının, davalıya ait internet sitesinde yayınlanan davaya konu fotoğrafının “...” sayfasından çıkarılmasına karar verilmiştir."

İnternetten içerik kaldırma dilekçesi

İnternetten içerik kaldırma dilekçesini mutlaka avukat aracılığı ile birlikte takip edin. Gerekli şartları taşıyorsa Avukatınız aşağıdaki konularda sizin hukuki başvurunuzu takip edecektir:

  • internetten haber kaldırma
  • google arama motorundan isim silme
  • eski içeriği kaldırma
  • google görsel kaldırma
  • url silme
  • gibi konularda haklarınızı
  • müvekkil açıkça mağdur edilmiştir.
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Talatpaşa Cad. No: 42/7 Bahçelievler/İSTANBUL

telefon +90 531 083 2199
faks WhatsApp'tan ulaşın

google-harita

KONSEPT HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ