Türkiye'de Yargının ve Resmi Kurumların Kripto Paralara Bakışı

Türkiye'de Yargının ve Resmi Kurumların Kripto Paralara Bakışı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından Kripto para Borsası binanceye kesilen 8 milyon lira idari para cezası Kripto piyasasında en çok konuşulan konu halime geldi. Türkiye'de Kripto para ile ilgili yasal bir düzenleme yapılacağı haberlerde ifade edilmektedir Kripto para ya hukukun bakışı ile ilgili elimizde önemli hukuki veriler vardır

Kripto para ile ilgili Türkiye'de karşımıza çıkan hukuki veriler

Masak Kripto Borsası yerine Kripto varlık hizmet sağlayıcıları abiliğini kullanmaktadır

5549 sayılı suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun gereğince çıkarılan tedbirler yönetmeliğinin 4. maddesinde yapılan değişiklikle Kripto varlık hizmet sağlayıcılar mevzuatımıza girmiştir. Yönetmelikte bahsedilen Kripto varlık hizmet sağlayıcıları; günlük hayatta bilinen adıyla Kripto para borsalarıdır.

Buna göre Kripto para borsaları tanım itibariyle Kripto varlık hizmet sağlayıcıları olarak adlandırılmış ve hukuken bu şekilde tanımlanmıştır. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, söz konusu kripto varlıkların alım satımlarına elektronik işlem platformları üzerinden aracılık eden platformlar olarak tanımlanmaktadır.

Merkez Bankası'nın Kripto paralara bakışı

Merkez Bankası Kripto para yerine Kripto varlık terimini kullanmaktadır. Kripto para ile ilgili Merkez Bankası'nın yayınladığı ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelikte; Kripto varlıklar tanımlanmaktadır. Merkez Bankası ilgili yönetmeliğinde Kripto para şu şekilde tanımlanmaktadır:

dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” kripto varlıklar olarak tanımlanmaktadır.

Bu tanımla birlikte kripto paraların kripto varlık adı altında Tük hukukunca tanındığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Kripto paralar Türk hukukuna göre yasaldır.

Türkiye'de kripto para ile ödeme yapılabilir mi?

Merkez Bankası tarafından yayımlanan yönetmelik gereğince Kripto paralar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz. Kripto paraların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Yargı kararlarında Kripto paralar nasıl tanımlanmaktadır?

Kripto paralarla ilgili güncel mahkeme kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6 Hukuk Dairesi tarafından verilen 13.11.2020 tarihli bir kararda geçmektedir. Antalya Bölge Adliye Mahkemesinde verilen kararda; murisin dijital malvarlığının da terekeye dahil olduğu ifade edilmiştir. Mahkeme kararında Kripto para çok açık ve anlaşılır bir şekilde tanımlanmış ve kripto paralar; kişinin mal varlığına dahil dijital malvarlığı olarak tanımlanmıştır.

Kripto paralarla ilgili Mahkeme kararında şöyle denilmektedir: "Günümüzde dijital mal varlığının yadsınamaz ve göz ardı edilemez bir gerçeklik olduğu, kripto para adı verilen ve uluslar arası ödemelerde dahi kullanılmaya başlanmış dijital sistemlerin var olduğu, yine astronomik reklam gelirleri sağlayan sosyal medya hesaplarının gün geçtikçe arttığı, aynı şekilde youtube ve benzeri dijital platformlarda salt reklam geliri ve hatta ücretli üyelik sistemi ile hizmet veren kanallar oluşturulduğu bir ortamda dijital mal varlığı ve dijital miras ile ilgili olarak yasal bir düzenleme bulunmadığı, bu konuda yasal bir boşluk bulunduğu değerlendirilmiştir.”

Antalya Bölge Adliye Mahkemesinin kripto para ile ilgili kararı emsal niteliğindedir

Görüldüğü üzere Kripto paralar Türk yargısı tarafından dijital mal varlığı olarak nitelendirilmektedir. Antayla Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesinin kripto paraları dijital malvarlığı olarak nitelendirmesi diğer kurumların da bakışını etkeliyecek emsal bir karardır.

Kripto paralarla ilgili Türk hukukunda yapılacak bir düzenlemenin bu alandaki evrensel hukuk ilkeleri ile örtüşmesi bu alanda ki yatırımcıları koruyacağı gibi Kripto para yatırımcılarının da yurt dışına bağlı kalmasının önüne geçecektir.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Bize Ulaşın

icon

Bahçelievler Mah. Talatpaşa Cad. No: 42/7 Bahçelievler/İSTANBUL

telefon +90 212 641 0 500
faks +90 212 641 0 500

google-harita

KONSEPT HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ